STANOWISKO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU PRACY NADESŁANE

2 GRUDNIA 2010 R. W SPRAWIE PROKURENTA JAKO OSOBY ZARZĄDZAJĄCEJ ZAKŁADEM PRACY

(GPP-364-4560- 87-1/10/PE/RP)

 

 

Zgodnie z art. 1514 kodeksu pracy pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, przy czym kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

 

Pod pojęciem pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy należy rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych. Kodeks pracy nie definiuje natomiast pojęcia „kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej”, niemniej przyjmuje się, że decydujące znaczenie w tym zakresie ma wyodrębnienie danej jednostki w strukturze organizacyjnej pracodawcy oraz poddanie jej kierownictwu danego pracownika.

 

W sytuacji, gdy prokurenta łączy ze spółką stosunek pracy, przy ocenie zakresu stosowania art. 1514 kodeksu pracy należy odróżnić stosunek prokury od zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Art. 1514 reguluje natomiast w sposób szczególny kwestie związane z wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia w odniesieniu do pracowników zajmujących określone stanowiska związane z zarządem zakładem pracy lub jego wyodrębnionej części. Jeżeli więc osoba będąca prokurentem spółki zostanie w niej zatrudniona na stanowisku kierowniczym, o którym mowa w art. 1514 kodeksu pracy, np. jako członek zarządu, czy główny księgowy, to będzie się do niej stosować regulacje dotyczące wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych przez kadrę zarządzającą, określone w w/w przepisie.

 

 

STANOWISKO DEPARTAMENTU PRAWA PRACY MINISTERSTWA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ NADESŁANE 19 LISTOPADA 2010 R. W SPRAWIE PROKURENTA JAKO OSOBY ZARZĄDZAJĄCEJ ZAKŁADEM PRACY

 

 

O tym, kto jest osobą zarządzającą, decydują przepisy określające ustrój danej jednostki. W przypadku spółek prawa handlowego są to przepisy kodeksu spółek handlowych oraz akty ustrojowe poszczególnych jednostek (np. statuty spółek akcyjnych). Określają one dwie okoliczności: czy dana jednostka organizacyjna jest zakładem pracy oraz jakie stanowiska zajmują osoby zarządzające. Jeżeli pracodawcą jest spółka, osobami zarządzającymi są członkowie jej zarządu.

Przymiotu takiego nie mają natomiast inne osoby. Należy bowiem podkreślić, że z uwagi na to, że przepisy kodeksu pracy przewidują w stosunku do tych pracowników odstępstwa od ogólnej regulacji czasu pracy, art. 128 § 2 pkt 2 k.p. należy interpretować ściśle – jego wykładnia w sposób rozszerzający nie jest właściwa.